logo

واحد آموزش

مقالات آموزشی مختلف در خصوص کلیه

توضیح کامل واحد آموزش

نارسایی کلیه در سالمندان

نارسایی کلیه در سالمند یکی از مهم ترین حوزه های بیماریهای مرتبط با سالمندان است. نارسایی مزمن کلیوی  Chronic kidney disease  که به اختصار CKD  گفته می شود، یکی از شایع ترین بیماریها در دوران سالمندی می باشد که در طی آن بیمار به صورت تدریجی عملکرد مناسب کلیه ها را از دست میدهد. این بیماری معمولا به دلیل سایر مشکلات پزشکی عارض میشود که معمولا به روی کلیه ها تاثیر گذار هستند که عمدتا شامل  عفونت کلیه ها، فشار خون بالا،  دیابت و التهاب کلیه ها می باشد.

تمام آنچه باید قبل و بعد از پیوند کلیه بدانید

برای اغلب افراد جای سوال است که پیوند کلیه به چه صورت انجام می شود و یا اینکه پیوند کلیه خطراتی را به همراه دارد، در این مطلب می توانید از تمام باید ها و نباید های قبل و بعد از پیوند کلیه مطلع شوید.

چگونه عفونت کلیه را درمان کنیم؟

عفونت کلیه ( پیلونفریت ) یک بیماری ناخوشایند است که گاهی جدی مى شود. در این مقاله به بررسی علائم و دلایل ایجاد عفونت کلیه می پردازیم و راه های درمان این بیماری را نیز بیان می کنیم. این مقاله تنها در مورد عفونت ناگهانی (حاد) کلیوی در بزرگسالان است که واژه پزشکی آن پیلونفریت حاد است.

حقایقی شگفت انگیز درباره کلیه ها

کلیه ها قابلیت تولید ویتامین دی را دارند همچنین نقش مهمی در تنظیم فشار خون و افزایش اکسیژن خون دارند.

تاثیر فشار خون بالا بر کلیه: بیماری کلیه بر اثر فشار خون بالا

فشار خون بالا می‌تواند به رگ‌های خونی موجود در کلیه‌ها آسیب برساند و توانایی آن‌ها را برای درست کار کردن کاهش دهد. هنگامی که نیروی جریان خون زیاد است، رگ‌های خونی کشیده می‌شوند، بنابراین خون راحت تر جریان می‌یابد. سرانجام، این کشش باعث رقیق شدن و ضعف رگ‌های خونی در بدن، از جمله کلیه‌ها می‌شود.

اثر دیابت بر روی کلیه ها

دیابت می تواند به کلیه ها ، چشم ها ، اعصاب ، قلب و عروق خونی شما آسیب رسانده و خطر حملات قلبی ، سکته مغزی و بیماری مزمن کلیه را افزایش می دهد .

چه بخوریم که کلیه‌هایی سالم داشته باشیم؟/ اصلی‌ترین نشانه‌های بیماری کلیه

غذیه صحیح و مصرف مواد معدنی و مایعات سالم تأثیر بسزایی در سلامتی کلیه‌ها دارد
© 2024 - انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی استان زنجان

زنجان، آزادگان، انتهای خیابان فروردین
02433411203-5
English Website